Skip to content

Błędy
medyczne

TWOJA REKOMPENSATAZA BŁĘDY MEDYCZYNE

Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba ucierpieliście w wyniku błędu medycznego to w Kancelarii NiK pomożemy Ci wywalczyć należne odszkodowanie.

01Diagnostyka

Jesteś ofiarą złej diagnozy w wyniku, której ucierpiało Twoje zdrowie? Skorzystaj z pomocy Kancelarii NiK i dowiedz się jak uzyskać odszkodowanie z tego tytułu.

02Lekarze

Osoby opiekujące się Tobą w trakcie choroby odpowiadają za tzw. błędy w rozumowaniu, zaniechaniu lub terapii leczenia.  Z Kancelarią NiK możesz dochodzić z tego tytułu odszkodowania.

03Organizacja

Odszkodowanie należy Ci się także w sytuacji, gdy Twoje zdrowie lub życie zostało narażone przez złą organizację np. w szpitalu. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Formularz kontaktowy

Potrzebujesz pomocy lub bezpłatnej analizy Twojej sprawy? 
Napisz do nas już teraz poprzez formularz kontaktowy.

Wstęp

Błędy medyczne stanowią delikatny i kontrowersyjny obszar w dziedzinie opieki zdrowotnej. W przypadkach, gdy pacjent doświadcza negatywnych skutków wskutek niewłaściwego działania personelu medycznego, odszkodowania za błędy medyczne mogą stanowić ważne narzędzie w przywracaniu sprawiedliwości i naprawianiu wyrządzonej krzywdy.

Odszkodowania za błędy medyczne to jedne z najtrudniejszych spraw, z którymi spotykają się specjaliści od odszkodowań.

Konieczność przedstawienia dowodów zdarzenia medycznego i zależności pomiędzy błędem medycznym, a utratą zdrowia bądź życia łączy się z posiadaniem ogromnej cierpliwości i wiedzy, aby uzyskać pieniądze za taki błąd medyczny.
W postępowaniu o odszkodowanie kluczowe jest zebranie całej dokumentacji oraz opinia biegłego.

Trudności można już napotkać na gromadzeniu papierów, po ustalanie odpowiedniej kwoty odszkodowania, która będzie satysfakcjonująca dla obydwóch stron.

Choć błędy medyczne to ciężki przypadek to zdecydowanie odszkodowania za są do uzyskania, dlatego każda osoba poszkodowana powinna walczyć o swoje prawa. Cały proces będzie łatwiejszy jeśli zdecydujesz się na pomoc doświadczonych osób nawiązując współpracę z naszą kancelarią.

Przede wszystkim należy umieć rozróżnić dwa pojęcia z którymi często możemy się spotkać. Błąd medyczny to nie to samo co błąd lekarski, ponieważ to pierwsze określenie może popełnić każdy przedstawiciel zawody medycznego (lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka, stomatolog czy nawet farmaceuta), a pojęcie błędu lekarskiego zawęża grupę osób tylko do lekarzy.

Co to błąd medyczny? Definicja.

Definicję błędu medycznego można znaleźć w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1955 roku i brzmi ona tak ” Błędem w sztuce lekarskiej nazwiemy czynność bądź zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodną z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym.”

Błąd medyczny w takim razie to nic innego jak nieumyślne działanie, zaniechanie bądź zaniedbanie lekarza, pielęgniarki, położnej lub osoby, która wykonuję zawód medyczny i spowodowała powstanie szkody u pacjenta.

Jak dzielimy błędy medyczne

Błędy medyczne można podzielić ze względu na etapy leczenia pacjenta. Jest to błąd diagnostyczny, który dzieli się na błąd zaniechania albo błędy rozumowania. W pierwszym przypadku wynika to z braku przeprowadzenia wywiadu lekarskiego bądź nieuważne jego przeprowadzenie.

Błąd zaniechania może, także polegać na nieprzeprowadzeniu właściwych badań diagnostycznych dla konkretnego przypadku. Błąd rozumowania natomiast wynika z niewłaściwego odczytania wyników badań.

Błąd terapeutyczny, który występuje w trakcie leczenia osoby czyli np. nieprawidłowe dawkowanie bądź podanie leków, brak konsultacji po operacji. Błędy organizacyjne to te, które wynikają z nieprawidłowego zarządzania placówką medyczną.

Najczęściej popełniane są przez pracowników niemedycznych np. gdy, pacjent zostanie zarażony żółtaczką, a zakażenie to wynika właśnie z zaniedbania i niedopilnowania standardów szpitalnych.

Błędy techniczne, które najczęściej można spotkać podczas zabiegu.
Jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny musisz spełnić kilka warunków. Osoba poszkodowana musi doznać uszczerbku na zdrowiu bądź nastąpić śmierć, czynności wykonywane przez personel medyczny muszą zostać zakwalifikowane jako zdarzenie medyczne bądź błąd oraz uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pokrzywdzonej osoby musi być skutkiem takowego błędu medycznego.

Jak zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?

Na zgłoszenie błędu w sztuce lekarskiej poszkodowany ma 3 lata od momentu, kiedy poznał jego skutki czyli kiedy zauważył pogorszenie stanu zdrowia wskutek popełnionego błędu medycznego. Dodatkowo prawo przewiduje, że powikłania mogą pojawić się znacznie później, dlatego pacjent może starać się o odszkodowanie do 3 lat od pojawienia się uszczerbku na zdrowiu. Taki uszczerbek na zdrowiu może pojawić się nawet 10 lat po błędnie przeprowadzonym leczeniu bądź diagnozie i nawet wtedy poszkodowany ma 3 lata na dochodzenie swoich praw.
Najlepiej jednak sprawę zgłosić jak najszybciej ze względu na to, że sprawy sądowe o odszkodowanie za błąd medyczny mogą trwać nawet kilka lat. Co ciekawe osoby, które w dzieciństwie uległy szkodzie na wskutek błędu medycznego mogą ubiegać się o odszkodowanie do 20 roku życia.

Odszkodowania za błędy lekarskie – gdzie zgłosić

W przypadku doświadczenia błędu medycznego, pacjenci mogą zgłaszać sprawę organom regulacyjnym, takim jak rady lekarskie, oraz składać roszczenia o odszkodowanie w procesie sądowym.

Oskarżyć za błąd medyczny można szpital, inną placówkę, ubezpieczyciela i lekarza w nielicznych przypadkach. Tylko prawidłowo złożony pozew daje możliwość na wygranie sprawy. Jeśli błąd medyczny został wykonany przez lekarza zatrudnionego na umowę pracę odpowiedzialność przypada placówce, która zatrudniła lekarza, a on w sprawie zostaje tylko świadkiem i odpowiada tylko odpowiedzialnością pracowniczą. W innej sytuacji, w której to lekarz jest zatrudniony na kontrakt odpowiada on jako oskarżony (pozew należy złożyć, również przeciwko szpitalowi).

Co to jest odszkodowanie za błędy medyczne

Odszkodowania za błędy medyczne to forma kompensacji finansowej przyznawanej pacjentom, którzy doznali szkody zdrowotnej w wyniku błędu popełnionego przez personel medyczny lub instytucję opieki zdrowotnej. Takie odszkodowania mają na celu zrekompensowanie pacjentowi nie tylko strat finansowych, ale także fizycznych i emocjonalnych skutków błędu.

Rodzaje i przykłady odszkodowań za błędy medyczne

Przykłady odszkodowań za błędy medyczne mogą obejmować sytuacje, w których nieodpowiednia diagnoza doprowadziła do opóźnienia w leczeniu, błędna procedura operacyjna spowodowała trwałe uszkodzenia lub niewłaściwie przepisane leki wywołały poważne skutki uboczne. Odszkodowania te mają na celu przywrócenie pacjentowi zdrowia oraz zrekompensowanie utraconych szans czy jakości życia.

Prawo medyczne

Prawo medyczne reguluje zasady postępowania w przypadkach błędów medycznych. Pacjenci mają prawo do właściwej opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa podczas leczenia. Gdy dochodzi do błędu, prawo medyczne umożliwia składanie roszczeń o odszkodowanie.

Dochodzenia roszczeń

Dochodzenie roszczeń w przypadkach błędów medycznych może być skomplikowane. Wymaga to zebrania dowodów potwierdzających popełnienie błędu oraz jego skutki dla pacjenta. Wsparcie prawnika specjalizującego się w prawie medycznym może znacznie ułatwić ten proces.

Potknięcia lekarzy

Lekarze, podobnie jak każdy inny specjalista, są podatni na błędy. Potknięcia lekarzy mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjentów. Odszkodowania za błędy medyczne uwzględniają zarówno zaniedbania wynikające z niewiedzy, jak i zaniechań postępowania zgodnego z zasadami medycyny.

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta obejmują m.in. prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, zgody na przeprowadzenie określonych procedur medycznych oraz prawa do kompetentnej i bezpiecznej opieki. Naruszenie tych praw może prowadzić do przypadków, które podlegają odszkodowaniom za błędy medyczne.

Zadośćuczynienie

Oprócz kompensacji finansowej, pacjenci mogą ubiegać się o zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i emocjonalne wynikające z błędu medycznego. To ważny aspekt, który uwzględnia skutki psychiczne, których doświadczył pacjent w wyniku błędu.

Profesjonalna odpowiedzialność

Personel medyczny ponosi profesjonalną odpowiedzialność za swoje działania. W przypadku błędu, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności zarówno cywilnej, jak i zawodowej. Odszkodowania za błędy medyczne stanowią część tego procesu.

Etyka medyczna

Etyka medyczna nakłada na pracowników służby zdrowia obowiązek działania zgodnie z najwyższymi standardami opieki i postępowania. Naruszenie tych standardów może prowadzić do błędów medycznych i konieczności udzielenia odszkodowania poszkodowanemu pacjentowi.

Zakończenie i podsumowanie

Odszkodowania za błędy medyczne stanowią istotny element systemu prawnego mający na celu przywrócenie sprawiedliwości i zadośćuczynienie pacjentom, którzy doświadczyli szkód zdrowotnych w wyniku błędów medycznych. Wymagają one skomplikowanego procesu dochodzenia roszczeń, uwzględnienia zarówno aspektów prawnych, jak i etycznych, oraz zrozumienia praw pacjenta i odpowiedzialności personelu medycznego. Działania podejmowane w odpowiedzi na błędy medyczne wpisują się w większy kontekst prawa medycznego i ochrony zdrowia, mając na celu podniesienie standardów opieki zdrowotnej oraz zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom.

Skutecznie staranie się o odszkodowanie za błąd medyczny to przede wszystkim zebranie całkowitej dokumentacji medycznej, opinie biegłych, zeznania świadków oraz sporządzenie skrupulatnie pozwu sądowego. W takiej sprawie zdecydowanie warto zaufać specjalistom, dlatego powierzając nam swoją sprawę odciążymy Cię w wielu kwestiach formalnych. Dopilnujemy, by wszystkie możliwe dowody zostały przedstawione na sprawie sądowej wskazujące na winę lekarza bądź szpitala.
Jeśli więc szukasz pomocy w odzyskaniu pieniędzy z odszkodowania za błąd medyczny skontaktuj się z nami poprzez formularz na stronie internetowej.